10 ciekawostek na temat języka niemieckiego

24 października 2020

Tłumaczenia niemieckiego skłoniły Cię do poszukiwań ciekawostek na temat tego języka obcego? A może właśnie zaczynasz naukę języka niemieckiego i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tym języku? Niezależnie od powodu, zebraliśmy dla Ciebie 10 fascynujących ciekawostek na temat języka niemieckiego. Zainspiruj się i sprawdź, co czyni niemiecki tak wyjątkowym! Gotowy? Zatem poznajmy interesujące fakty!

14 powodów, dla których warto uczyć się języka niemieckiego

Bez względu na to czy chcesz mówić biegle po niemiecku dla własnych potrzeb, czy prowadzisz interesy z Niemcami i marzy Ci się, aby samodzielnie toczyć rozmowy z klientami, warto poznać niemiecki bliżej. Lista powodów, dla których warto uczyć się tego języka jest bardzo długa, gdyż poświęcanie czasu językom obcym zawsze jest bardzo dobrym pomysłem. Poniżej znajdziesz powody, które powinny zmobilizować Cię do nauki niemieckiego.

Oto garść powodów, dla których warto uczyć się niemieckiego.

  1. Niemiecki jest językiem naszych zachodnich sąsiadów. Pomoże Ci skomunikować się z ponad 83 mln mieszkańców Niemiec, dla których jest językiem ojczystym.
  2. Język niemiecki jest językiem urzędowym nie tylko w Niemczech, ale i w takich państwach jak Austria, Belgia, Lichtenstein, Luksemburg, Szwajcaria. W każdym z tych krajów będziesz mógł swobodnie porozumieć się z jego mieszkańcami.
  3. Jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Przyda Ci się więc we wszystkich krajach UE. Na pewno pomoże w pracy zawodowej każdemu, kto myśli o stanowisku na szczeblu europejskim.
  4. Niemiecki jest przydatny na rynku pracy. W Polsce pracownicy posługujący się niemieckim są obecnie bardzo pożądani.
  5. Pomoże każdemu uczniowi marzącemu o tym, aby uczyć się w Niemczech.
  6. Cenny dla Ciebie jeśli chcesz studiować w Niemczech. Zainwestuj swój czas i energię w niemiecki!
  7. Bezcenny w prowadzeniu interesów z niemieckimi firmami. Bez pośredników i osób trzecich. Tylko Ty i Twój partner lub klient. Taka swoboda komunikacyjna zawsze jest cenna i jest na plus dla Ciebie.
  8. Z jego pomocą będziesz mógł lepiej zrozumieć osoby niemieckojęzyczne. Kto wie, może z kimś nawiążesz nawet przyjaźń i to taką na całe życie. Nelson Mandela powiedział kiedyś, że „„jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie, to co mówisz przemawia do niego. Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku – trafia to wprost do jego serca”.
  9. Język literacki niemiecki sprawi, że będziesz mógł czytać w oryginale Goethego i innych wielkich twórców.
  10. Marzysz o podróży po Niemczech lub i zjechaniu Bawarii? Świetny pomysł! Znajomość języka niemieckiego sprawi, że będziesz mógł swobodniej podróżować i rozmawiać na miejscu z lokalną ludnością.
  11. Udowodniono, że nauka języków obcych podnosi naszą samoocenę. Lubisz czuć się dobrze sam ze sobą? Nauka niemieckiego Ci w tym pomoże!
  12. Będziesz mógł zamieszkać w Berlinie czy w innym mieście lub miejscu, gdzie używany jest niemiecki.
  13. Lepiej poznasz język polski i samego siebie.
  14. Naukowcy udowodnili, że sama nauka języka obcego poprawia pracę naszego mózgu.

Te artykuły mogą Cię szczególnie zainteresować:

10 ciekawostek na temat języka niemieckiego

Niemiecki może być fascynujący, zwłaszcza gdy poznasz interesujące ciekawostki o tym języku. Dlatego możesz połączyć naukę z przyjemnością i zgłębiać nie tylko wiedzę, ale także poznać ten wyjątkowy język. Zastanawiasz się nad nauką niemieckiego, ale tłumaczenia sprawiają Ci trudność? Nauka języka to świetna inwestycja w siebie, otwierająca wiele nowych możliwości. Jeśli jednak napotykasz problemy, nasi specjaliści są tu, aby Ci pomóc. Nasi tłumacze to eksperci, którzy doskonale znają niuanse językowe i zapewnią Ci profesjonalne wsparcie. Skorzystaj z ich wiedzy i doświadczenia, aby osiągnąć swoje cele szybciej i łatwiej.

Oto top lista najciekawszych informacji na temat języka niemieckiego:

  1. Niemiecki to 12. najczęściej używany język na świecie. Dane Ethnologue pokazują, że ma on obecnie około 312 mln użytkowników. Przypomnijmy, że w 2020 roku numerem 1. jest język angielski z 1,268 mld osób, które się nim posługują.
  2. Standardowy język niemiecki opiera się na Biblii Marcina Lutra, która z kolei korzystała z języka mówionego Górnej Saksonii i Turyngii.
  3. Wśród ciekawostek o Niemczech i niemieckim nie może zabraknąć przypomnienia, że to właśnie tym językiem posługiwali się mieszkańcy Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Pamiętasz RFN i NRD?
  4. Jeżeli już zacząłeś swoją przygodę z niemieckim na pewno zaobserwowałeś, że język ten wprost kocha bardzo długie wyrazy. Najdłuższy niemiecki wyraz ma 63 litery. To Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz. Pod tym słowem kryje się ustawa nakazująca kontrolę znakowania wołowiny.
  5. Rzeczowniki w języku niemieckim piszemy z wielkiej litery.
  6. Der, die i das to rodzajniki w języku niemieckim, które potrafią namieszać w nauce tego języka obcego.
  7. W niemieckim rzeczowniki mają dwa lub większą liczbę rodzajników. Przekłada się to na znaczenie słowa. Przykład? Chociażby der Band to tom, ale już das Band to wstążka.
  8. Wyliczono, że 18% książek opublikowanych na całym świecie powstało w języku niemieckim.
  9. Lista niemieckich słów, które przeniknęły do polskiego jest bardzo długa. Nazywamy je germanizmami. Należą do nich na przykład burmistrz, rynek, ratusz czy wójt.
  10. Niemcy słyną z największej gospodarki w Europie. Ale nie tylko ich gospodarka jest potężna. Wyliczono, że słownictwo w języku niemieckim ma osiem razy więcej słów niż te w języku angielskim.

Więcej ciekawostek o języku niemieckim? Polonizmy!

Zastanawiasz się, czy w niemieckim znajdziesz jakieś polonizmy? Oczywiście, że tak! Na przykład niemiecki wyraz „Dalli!” pochodzi od polskiego słowa „dalej”, „gurke” od „ogórka”, a „quark” od „twarogu”. Jeżeli planujesz naukę tego języka obcego, warto być ich świadomym. Poza tym, poznając język naszych sąsiadów, lepiej poznajesz polszczyznę i samego siebie, zdobywając cenną świadomość językową. To naprawdę fajna sprawa, prawda?

Nauka niemieckiego może być fascynująca, zwłaszcza gdy odkrywasz takie ciekawostki jak dzisiejsze. Jeśli jednak tłumaczenia sprawiają Ci trudność, nasz zespół ekspertów jest tutaj, aby Ci pomóc. Jesteśmy specjalistami od języka niemieckiego i znamy wszystkie jego niuanse. Skorzystaj z naszej profesjonalnej pomocy i doświadczenia, aby Twoje projekty były realizowane na najwyższym poziomie. Nasi tłumacze to profesjonaliści, którzy zapewnią Ci wsparcie w każdej sytuacji. Inwestuj w siebie i swoje umiejętności językowe, a my pomożemy Ci otworzyć drzwi do nowych możliwości! Sprawdź ofertę.

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Na skróty ukryj 1 Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? 2 Niemiecki

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiegoO językach obcych

Czym się różni język ukraiński od rosyjskiego?

29 lipca 2022

Wiele osób uważa, że język rosyjski i ukraiński niewiele się różnią. To nieprawda. Owszem,

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że

0
Would love your thoughts, please comment.x