Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa?

11 grudnia 2020

Niemiecki słynie z bardzo długich słów. Każdy kto miał okazję choć pobieżnie uczyć się języka naszych zachodnich sąsiadów, na pewno o tym wie. Dla wielu uczniów to koszmar – tak długie słowotwórcze twory nie tylko trudno zapamiętać, ale także i  wymówić. Słynne już Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz jeszcze jakiś czas temu było najdłuższym niemieckim słowem.

Po zmianach prawa w UE zniknęło ze słownika. Dlaczego? Z prostej przyczyny – oznaczało tekst ustawy nakazującej kontrolę znakowania wołowiny. Dodajmy, że słowo to liczyło aż 63 litery! Na tym jednak nie koniec, niemieckie słowotwórstwo ma o wiele więcej takich „okazów”. Dziś odkryjesz dlaczego w niemieckim są tak długie słowa i poznasz te najbardziej znane.

Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa?

Mimo coraz prostszych metod nauki, języki obce nadal są trudne do opanowania.  Biorąc pod uwagę liczbę długich słów w niemieckim, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wciąż jego nauka nastręcza wielu kłopotów. Gramatyka nie należy do najłatwiejszych, poprawna wymowa też może sprawiać trudności, a do tego jest tu sporo uciążliwych wyrazów. Zdarzyło Ci się kiedyś mieć problem z wypowiedzeniem jednego z najdłuższych słów? Spokojnie, nie jesteś w tym odosobniony.

Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa? U naszych zachodnich sąsiadów występują długie wyrazy, ponieważ o tamtejszym słowotwórstwie można powiedzieć, że jest liberalne. Niemniej, Niemcy nie są odosobnionym przykładem występowania takich słowotwórczych tasiemców. Według Księgi Rekordów Guinessa  najdłuższy gigant na naszej planecie pochodzi z sanskrytu i liczy 195 znaków! Wyobrażasz sobie, ile czasu zajmuje samo jego wypowiedzenie?

Dodajmy, że wyraz ten opisuje region Kanci w Indiach. Jeśli nauka i tłumaczenie tak długich wyrażeń jest ponad Twoje siły, a potrzebujesz pilnie przetłumaczyć tekst zawierający długie słowa, zastanów się, czy nie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.  Nasi doświadczeni tłumacze są tu, aby Ci pomóc. Skorzystaj z usług naszego biura tłumaczeń i ciesz się pewnością, że Twoje tłumaczenie będzie perfekcyjne.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jakie są najdłuższe niemieckie słowa?

Znajomość języków obcych przydaje się osobom w każdym wieku. Posługiwanie się niemieckim pomoże dostać się nie tylko na tamtejszą uczelnię, ale i ułatwi studiowanie. Przyda się też każdemu, kto myśli o karierze w Niemczech czy w międzynarodowych, niemieckich firmach. Poza tym czasem po prostu fajnie znać język obcy, móc porozmawiać z kimś z innego kraju i innej kultury.

Na początku drogi poznawania języka warto zdać sobie sprawę, że proces nauki to nie tylko same wzniosłe chwile, ale i całkiem sporo trudności, na których opanowanie zwyczajnie potrzeba czasu. Nauka języka to wspaniała inwestycja w siebie, która przynosi satysfakcję i otwiera nowe możliwości rozwoju. Jednak nauka to nie tylko przyjemności, ale również wyzwania.

Spróbujmy teraz poznać najdłuższe niemieckie słowa, które stanowią wyzwanie dla każdego! A jeśli potrzebujesz profesjonalnego tłumaczenia, nasze biuro tłumaczeń jest tutaj, aby Ci pomóc. Nasi doświadczeni tłumacze zadbają, aby każde słowo było przetłumaczone perfekcyjnie.

Oto najdłuższe niemieckie słowa, które są wyzwaniem dla każdego:

  • Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkoffer-attentäter – 72 litery. Co kryje ten twór? Otóż wyraz ten oznacza: zabójca hotentockiej matki głupka i jąkały umieszczony w kufrze plecionki przeznaczonym do przechowywania schwytanych kangurów. Słowo to można tylko podsumować w jeden sposób: zabójcze, prawda?
  • Znaleźliśmy jednak jeszcze dłuższe słowo. Jakie? Osterreichischalttechnischmusealneunzehnhundertjahrigegutfunktionierendhocheffektivdreifach-expasionsdreizylindrischdampfmaschinenaussteller. Uff! Brakło nam tchu już przy samym zapisywaniu tego wyrazu. Uwaga, liczy ono 140 liter! Oznacza dokładnie austriacki staro-techniczny, muzealny wystawca dziewiętnastowiecznych, dobrze funkcjonujących, wysokowydajnych, trój-ekspansywnych, trzycylindrowych maszyn parowych. Jako ciekawostkę dodajmy, że wyraz ten zwyciężył w konkursie językowym polegającym na wymyśleniu najdłuższego niemieckiego słowa. Brawo! Nam braknie tchu!
  • O tym, że jest dużo słów w języku niemieckim, które są tak długie, że aż czuć ciarki na samą myśl, że ucząc się tego język, trzeba się z nimi zapoznać. Warto wiedzieć, że niemieckie wyrazy, które są liczebnikami mogą mieć nieskończenie wiele liter. Dlaczego? Z tego względu, że zapisuje się je tu łącznie.
  • Pora na kolejny przykład, tym razem słowo liczy 41 liter. Donaudampfschiffahrtsgesellschaftskapitän to kapitan towarzystwa żeglugowego statków parowych po Dunaju.
  • 39 liter ma jedno z najdłuższych niemieckich słów, które oznacza firmy ubezpieczeniowe zapewniające ochronę prawną, a zapisujemy je jako Rechtsschutzversicherungsgesellschaften.

Dlaczego warto czytać książki po niemiecku?

Czytanie książek może być doskonałym wsparciem podczas nauki języka niemieckiego.

Oto kilka zalet nauki niemieckiego przez czytanie książek.

  • Kiedy czytasz książki w języku niemieckim, patrzysz na świat z innej perspektywy.
  • Obcowanie z literaturą napisaną w języku niemieckim pozwala Ci oswoić się ze słownictwem – możesz obserwować miejsce danego słowa – rzeczownika czy czasownika – w zdaniu. Podpatrzeć, w jaki sposób używa się rodzajników rzeczownika: der, die das i wielu, wielu innych rzeczy.
  • Czytanie po niemiecku to oswajanie się z niemieckim słowotwórstwem, także z bardzo długimi słowami. Mamy dla Ciebie radę. Kup sobie zeszyt i wypisuj tam takie trudne słowa. Będziesz mieć ściągawkę.
  • Wzbogacisz swoje słownictwo. Niezależnie czy czytasz w języku niemieckim literaturę piękną, komiks czy jakiś magazyn – wszystko to pomaga Ci w naturalny sposób budować Twój słownik. Spróbuj!
  • Czytanie w każdym języku – także w języku niemieckim – rozwija pamięć. Dobrze dbać o swój mózg, aby jak najdłużej był sprawny!
  • Czytanie samo w sobie to także rozwijanie wyobraźni. Zwróć uwagę na to, że większość pisarek i pisarzy podkreśla, że bardzo dużo czyta.
  • Poprawisz sobie koncentrację. Współczesny człowiek ma z tym problem. Rozpraszają nas social media, nieustanne podłączenie do sieci i możliwość szybkiego wysyłania wiadomości z przyjaciółmi. Książka Ci w tym pomoże.
  • Nie trzeba podawać żadnych badań, aby zdać sobie sprawę z tego, że kiedy zanurzysz się w książce, relaksujesz się. Dobra lektura pozwala Ci odpocząć, odetchnąć od trosk dnia codziennego, odciąć się od wszystkiego.
  • Czytanie w oryginalne niemieckich książek – na przykład poradników, biografii, autobiografii czy tytułów napisanych przez kogoś, kto jest dla Ciebie autorytetem – działa motywująco.

Korzyści z nauki niemieckiego

Uczenie się niemieckiego to nie tylko inwestycja w swój rozwój osobisty, ale także w swoją przyszłość. Już nawet nie chodzi o to, że przykładając się do nauki, pewnego dnia będziesz mógł swobodnie dyskutować z osobą z Niemiec, ale o to, że znajomość języka ma wiele innych plusów. Zwróć uwagę na to, że języki pomagają w szkole i na studiach. Są cenne w edukacji i nauce oraz w sferze badań. Jeśli na przykład myślisz o studiach na niemieckiej uczelni, przyłóż się do nauki, gdyż niemiecki wciąż jest jednym z najbardziej cenionych języków na polskim rynku pracy.

Przydaje się także w karierze na szczeblu międzynarodowym. Pozwala czytać w oryginalne dzieła wybitnych pisarek i pisarzy, słuchać i rozumieć niemieckie piosenki czy daje przyjemność z wizyty w niemieckim teatrze. Jeśli wciąż uczysz się niemieckiego, a potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w przekładzie ważnych dokumentów, skorzystaj z usług naszych tłumaczy. To eksperci w swojej dziedzinie, którzy zapewniają wysokiej jakości tłumaczenia wielu branż. Sprawdź cennik.

Podobne artykuły

Dialekty języka niemieckiego 1 Dla początkujących tłumaczy

Dialekty języka niemieckiego

12 czerwca 2024

Na skróty ukryj 1 Republika Federalna Niemiec – jeden kraj, jeden język? 2 Niemiecki

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Wielu z nas potrafi posługiwać się angielskim, niemieckim

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy istnieje uniwersalny język, którym można się porozumiewać? Okazuje się, że

0
Would love your thoughts, please comment.x