Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa?

14 czerwca 2020

Każdy, kto uczył się języka niemieckiego doskonale zna jego specyfikę. To jeden z najciekawszych języków, w którym każdy szczegół ma znaczenie. Iluż z nas gramatyka języka niemieckiego przyprawiają o ból głowy! Ale nie tylko ona. Nawet jeśli już opanujemy zasady używania rodzajników „der”, „die” „das„, pozostają jeszcze inne ciekawostki.

Innymi trudnościami, z którymi musi się mierzyć każdy, kto uczy się języka niemieckiego to wymowa i słowa – tasiemce. Te ostatnie są ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza dla początkujących w nauce niemieckiego. Chyba nie ma osoby, która nie zastanawiałaby się dlaczego w niemieckim są tak długie słowa? Bez wątpienia Niemcy to rekordziści w tworzeniu długich wyrazów. Jeśli więc interesuje Was dlaczego w niemieckim są tak długie słowa, przeczytajcie ten artykuł. Dowiecie się z niego dlaczego Niemcy tworzą tak długie słowa i jak dobrze wykonać tłumaczenie języka niemieckiego.

 

Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa?

Jak się okazuje, złożone wyrazy niemieckie nie są charakterystyczne wyłącznie dla tego języka. Podobne słowa – tasiemce spotkamy również w języku niderlandzkim. W języku polskim też występują długie wyrazy. Chociażby „Konstantynopolitańczykowianeczka”, które ma aż 32 litery. Określa młodą mieszkankę Konstantynopola.

Jednak, bez wątpienia niemiecka kreatywność słowotwórcza jest absolutnie wyjątkowa. Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa? Przede wszystkim wynika to z dość liberalnego niemieckiego słowotwórstwa. Dopuszcza ono tworzenie wieloelementowych wyrazów. Ważne, aby utworzone w ten sposób słowo było zgodne z regułą gramatyczną. Zgodnie z nią podstawą takiego nowego słówka jest rzeczownik, do którego dokładamy kolejne elementy. Najważniejsze tak naprawdę jest, aby nowe słowo miało prawidłowy rodzajnik i gotowe! Prawda, że proste?

Język niemiecki obfituje w te swoiste słowa – puzzle. Dlaczego puzzle? Bo w rezultacie, po „sklejeniu” kilku a nawet kilkunastu wyrazów otrzymamy całość czyli jedno słówko. Ale jak rozbudowane! Co ciekawe, powstała specjalna baza najdłuższych niemieckich wyrazów. To Dudenkorpus. W niej zapisywane są te wyjątkowe, długie słówka niemieckie. A co z wyrazami, których nie znajdziemy w słowniku? Czy oznacza, że nie istnieją? Wcale nie! To oznacza, że powstały później niż wydany został nasz słownik.

Czytaj również:

Jakie są najdłuższe niemieckie słowa?

Wierzcie, jest ich naprawdę sporo. Niemcy to mistrzowie tworzenia wyrazów – tasiemców. Ale w tym pozornym szaleństwie jest metoda! Otóż, pamiętajmy, że Niemcy to naród bardzo poukładany, a język niemiecki – logiczny. Stąd Niemcy tworząc rozbudowane słowa mają w tym swój cel.

Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa? Zostały stworzone…dla wygody. Naprawdę! Mało przekonujący argument? Niekoniecznie. Okazuje się, że te długie niemieckie słowa skracają wymowę. Mimo, iż często składają się z kilkunastu, a nawet kilkuset liter. Okazuje się, że wystarczy powiedzieć jeden wyraz, który zastępuje całe zdanie. Czyż nie jest to łatwe? Oczywiście, że tak!

Poznaj najdłuższe słowa w języku niemieckim

Poznajcie więc najdłuższe niemieckie słowa i wyraz, który jest najdłuższym słowem na świecie.

Bez wątpienia do najdłuższych słów niemieckich zaliczamy liczebniki. Co prawda pojedyncza cyfra jak np. eins (1) to krótkie słówko. Ale gdy chcemy stworzyć dużą liczbę, już tak prosto nie jest. Niemieckie liczebniki mogą mieć nawet ponad sto liter! Dla lepszego zobrazowania posłużmy się chociażby liczba 999 999. zapisujemy ją w ten sposób: „Neunhundertneunundneunzigtausendneunhundertneunundneunzig” . Nic trudnego do zapisania i wymowy, czyż nie?

Niemieckie liczebniki potrafią nie tylko zmylić kontekst językowy, ale również przyprawić o zawrót głowy. Jak wypowiedzieć ten rozbudowany liczebnik? Jest na to sprawdzona rada. Wystarczy „rozbić” go na pojedyncze cyfry zapisane literami, a następnie słowo po słowie połączyć w całość. Znając ortografię języka niemieckiego sami też możemy tworzyć niemieckie liczebniki – tasiemce. To naprawdę nic trudnego gdy pozna się ich budowę. Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa? Wynika to z gramatyki tego języka. To ona wymaga, aby liczebniki o wartości poniżej miliona łączyć w całość i tak zapisywać.

Oprócz rozbudowanych liczebników, w niemieckim spotkamy również inne, równie długie wyrazy. Zdobywcą pierwszego miejsca w zorganizowanym na blogu językowym rankingu na najdłuższe niemieckie słowo zostało niewinnie brzmiące: Osterreichischalttechnischmusealneunzehnhundertjahrigegutfunktionierendhocheffektivdreifach-expasionsdreizylindrischdampfmaschinenaussteller”. Czy ktoś odważy się je wymówić? A może przetłumaczyć? Co oznacza ten 140 literowy tasiemiec? Dokładnie to “austriacki staro-techniczny, muzealny wystawca dziewiętnastowiecznych, dobrze funkcjonujących, wysokowydajnych, trój-ekspansywnych, trzycylindrowych maszyn parowych”. Proste, prawda?

Do niedawna najdłuższym słowem w języku niemieckim było: Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz”. Oznaczało ustawę nakazującą kontrolę znakowania wołowiny. Spędzało sen z powiek nie tylko uczącym się tego języka, ale także samym Niemcom. Na szczęście w 2013 roku zniknęło ze słownika. Obecnie nie jest już najdłuższym niemieckim słowem. W końcu liczyło „jedynie” 63 litery…

Nie tylko Niemcy mają dar do tworzenia długich wyrazów. Julian Tuwim swego czasu pokusił się o stworzenie wyjątkowej anegdoty w języku niemieckim. Stała się ona także jednym z najdłuższych słów w tym języku. Co prawda nie najdłuższym, ale równie imponującym.

Oto ona: „Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter”. Aż trudno uwierzyć, że to jedno słowo. A co znaczy? „Zabójca hotentockiej matki głupka i jąkały umieszczonego w kufrze z plecionki przeznaczonej do przechowywania schwytanych kangurów”. Co prawda raczej nie spotkamy go na co dzień, ale świetnie poprawia humor.

Inne łamańce językowe w niemieckim? Z pewnością poznacie ich więcej podczas nauki języka niemieckiego.

Jak widać na powyższych kilku przykładach, niemieckie słowotwórstwo jest naprawdę imponujące. Pomysłowość naszych zachodnich sąsiadów nie ma sobie równych. Niemieckie długie słowa potrafią jednak wprawić w osłupienie. Dlatego znajomość języka niemieckiego nie powinna się opierać wyłącznie na zasadach gramatycznych.

Warto poznać najciekawsze, najdłuższe i najbardziej oryginalne niemieckie wyrazy. Dzięki nim nie tylko nauczymy się ich karkołomnej wymowy. Nauczymy się także cierpliwości i wytrwałości w nauce języka obcego. Czy istnieje jakiś zamknięty katalog najdłuższych słów w języku niemieckim? Oczywiście, że nie! To niemożliwe! Nie da się ich zamknąć w jednym miejscu i uznać za jedyny i niewzruszalny katalog słów. Wciąż powstają nowe długie niemieckie słowa. I tak naprawdę każdy może stworzyć własne. Dane słowo musi jedynie spełniać wymagania gramatyczne.

Czy to oznacza, że codziennie powstają nowe słowa – tasiemce? Nie, to niemożliwe. Inaczej każdy Niemiec mówiłby własną, jedynie sobie zrozumiałą nowomową. Najdłuższe niemieckie słowa bez wątpienia wzbogacają nasze słownictwo. To bardzo ważne podczas nauki niemieckiego. Co prawda niektórzy uważają, że rzadko ich się używa na co dzień. Raczej są domeną pism urzędowych i aktów prawnych. Ale naprawdę warto je poznać bliżej. Jeśli nauczymy się wymowy tych długich niemieckich słów, już żadne niemieckie słówko nie będzie trudne. Sprawdźcie przekonajcie się sami!

Może Cię także zainteresować:

Podobne artykuły

Jak nauczyć się chińskiegoNauka języków obcych

Jak nauczyć się chińskiego?

29 lipca 2022

Dziś znajomość języków obcych to podstawa. Większość z nas zna angielski czy niemiecki, choć

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?Dla początkujących tłumaczy

Ile zarabia tłumacz rosyjskiego?

28 lipca 2022

Dla wielu osób zawód tłumacza wydaje się być spełnieniem marzeń. Nie tylko zawodowych, ale

Język międzysłowiański przykładyNauka języków obcych

Język międzysłowiański przykłady

28 lipca 2022

Zastanawiacie się, czy jest jakiś uniwersalny język, którym możemy się porozumiewać? Okazuje się, że

0
Would love your thoughts, please comment.x