Czy warto korzystać ze słowników internetowych?

31 października 2011

Czy warto korzystać ze słowników internetowych? Słowniki internetowe są kolejnym z nowoczesnych narzędzi pracy tłumacza. Zastępują z powodzeniem te papierowe, które pierwsze przychodzą na myśl osobom spoza branży, kiedy wyobrażają sobie pracę przy przekładzie. Niewątpliwie zajęcie to słownika jednak wymaga – a te elektroniczne stanowią znaczne ułatwienie w stosunku do książkowych. Ich użycie pozwala znacznie przyspieszać proces translacji, ponieważ wyszukiwanie w nich potrzebnych słów jest niemal błyskawiczne.

Słownik internetowy – jakie ma zalety?

Skoro czytasz ten artykuł, na pewno chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto korzystać ze słowników internetowych? Słownik internetowy ma wiele zalet. Oczywiście można ułożyć nie tylko listę plusów, ale i minusów.

Dlaczego warto korzystać ze słowników internetowych?

  • Jedną z największych ich zalet jest najczęściej darmowy dostęp, także do tych najbardziej popularnych.
  • W przeciwieństwie do tradycyjnych można je sobie kolejno wypróbować, nie płacąc za to ani złotówki i wybrać ten, który nam odpowiada. Istnieją jednak też wersje płatne – korzystanie z nich ma zazwyczaj charakter abonamentowy. Słowniki w tej wersji często dysponują bogatszym zasobem słownictwa, także specjalistycznego.
  • Programy tego typu cieszą się popularnością przede wszystkim wśród osób dopiero uczących się języka obcego. Zawodowi tłumacze zwykle mają już własne bazy wyrazów, fraz i zwrotów, często branżowe i specjalistyczne. Także oni jednak dość często posiłkują się zasobami oferowanymi przez popularne słowniki internetowe – jest to po prostu bardzo szybkie, a często wystarczające w danym momencie rozwiązanie.

Czytaj również:

Dlaczego warto korzystać ze słownika?

Dlaczego warto korzystać ze słownika? Dzięki niemu możemy wyszukać popularne słowa i zwroty, które jak dotąd nie były nam jakoś szczególnie potrzebne i po prostu ich nie pamiętamy.

Wpisanie odpowiedniego adresu w przeglądarce (lub kliknięcie skrótu w zakładkach) jest jednak szybsze i prostsze niż wertowanie stojących na półce słowników książkowych.

Dlaczego warto korzystać ze słownika? A może przyszedł czas wykupić dostęp płatny…?

W zależności od tego natomiast, jak często zdarza nam się korzystać z tych elektronicznych narzędzi oferujących zasoby słownictwa zarówno ogólnego, jak i specjalistycznego, można rozważyć używanie ich płatnych wersji. Czasami jest to całkiem niezła inwestycja, ale nie dla osoby sporadycznie tylko ich używającej. W takim przypadku będą to raczej pieniądze wydane bez potrzeby.

Dobry słownik internetowy, jak go wybrać?

Dobry słownik internetowy – jak go znaleźć?

Wybór zawsze zależy od indywidualnych potrzeb. Popularne słowniki internetowe są dobrym narzędziem nauki. Dobry słownik online jest więc określeniem szerokim, każdy z nas, czego innego szuka i potrzebuje. Różne osoby mają różne preferencje. Naturalnie więc nie wszystko dla wszystkich będzie pasowało.

Przede wszystkim dobry słownik online jest łatwy i prosty w obsłudze, jest solidnie przygotowany, a do tego nie zawiera błędów.

Dobry słownik internetowy dla tłumacza

Tłumacz natomiast powinien zwracać uwagę na nowości leksykalne o charakterze multimedialnym, ponieważ podczas swojej pracy bardzo często musi operować językiem specjalistycznym.

Najbardziej znane słowniki, obejmujące wiele języków, to między innymi:

Słownik ortograficzny internetowy

Interesuje Cię słownik ortograficzny internetowy? Oczywiście takie słowniki istnieją i dobrze się sprawdzają:

  • Słownik Języka Polskiego PWN,
  • Słownik ortograficzny edupedia.pl.
  • orograf.pl.

Istnieją inne, my wymieniamy te w kategorii słownik ortograficzny online, które według nas są obecnie najbardziej popularne.

Słownik ortograficzny online

Dlaczego warto korzystać ze słownika ortograficznego internetowego?

Słownik ortograficzny online to szybki, prostu i świetny sposób na wykrycie błędów ortograficznych. Nie trzeba mieć w domu tradycyjnego, papierowego słownika; ani tym bardziej kartkować setek stron, aby znaleźć potrzebne słowo.

Słownik ortograficzny internetowy:

  • pomoże „uporać się” z zapisem trudnych dla nas słów,
  • to szybka pomoc w sprawach związanych z ortografią,
  • pomaga zaoszczędzić czas.

Dlaczego warto korzystać ze słownika ortograficznego internetowego? Powyższa lista zalet jest według nas wystarczająca – szybkość i łatwość zdecydowanie wygrywają z tradycyjnym kartkowaniem. Poza tym mając dostęp do sieci można z niego korzystać niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Oczywiście fakt, że nic nie ważny, to także jego plus.

Jak korzystać ze słowników?

Na licznych forach internetowych o tematyce związanej zarówno z tłumaczeniami, jak i samą nauką języków obcych, użytkownicy często polecają sobie wzajemnie różnego rodzaju słowniki dostępne online. Można tam zdobyć cenne opinie dotyczące nie tylko zasobności haseł, ale także etymologii słów i kolokacji.

Tłumacze specjalistyczni zazwyczaj poszukują raczej słowników branżowych, oferujących zasoby z konkretnej kategorii, branży, dziedziny. O takie również warto czasami popytać, być może członkowie forum będą w stanie polecić te, jakich sami używają.

Podobne artykuły

SDL Trados Studio Dla biur tłumaczeń

SDL Trados Studio – co to jest i do czego służy?

19 maja 2021

Proces tłumaczeniowy zawsze ma jeden cel – wysokiej klasy przekład materiału źródłowego na język

tłumaczenia naukowe O tłumaczeniach

Czym są tłumaczenia naukowe i co tłumacz powinien o nich wiedzieć?

10 kwietnia 2020

Tłumaczenie naukowe to jeden z rodzajów tłumaczeń, które najczęściej pojawiają się w pracy osób specjalizujących

Specjalizacja: tłumacz sportu O tłumaczeniach

Specjalizacja: tłumacz sportu

24 stycznia 2020

Branża tłumaczeń rozwija się i staje się coraz bardziej obecna w różnych obszarach naszego

0
Would love your thoughts, please comment.x