Jakie mamy rodzaje tłumaczeń pisemnych? Są wśród nich takie, które cieszą się większą popularnością od innych? W ogóle na czym one tak naprawdę polegają? Przekład niejedno ma imię. Proces tłumaczeniowy może dotyczyć wielu języków świata: od angielskiego, przez chiński czy japoński, aż po rosyjski. Możemy potrzebować przetłumaczyć dokument prawniczy, urzędowy, marketingowy czy taki o charakterze literackim. Są tłumaczenia techniczne, specjalistyczne (dotyczące danej dziedziny) czy takie, które wymaga od tłumacza posiadania uprawnień do poświadczania. A to nie wszystko. Zawsze trzeba swobodnie posługiwać się językiem polskim i językiem obcym oraz mieć pojęcie o sztuce przekładu, bo ta wcale nie zaczyna się i nie kończy na przekładaniu słów z jednego języka na drugi. Trzeba jeszcze uchwycić „to coś” ukryte między wierszami. Hieronim ze Strydonu był zdania, że „niełatwo jest cudze pisma przekładać tak, by miejsca, które w obcym języku dobrze wyrażono, zachowały tę samą ozdobność w tłumaczeniu, ponieważ każdy język ma różne właściwości swoich wyrazów”. Ignacy Krasicki uważał, iż ” przeświadczyć się o tym należy, jako tłumaczenie, lubo się zdaje mniej ważną być rzeczą, w istocie jednak jest kunsztem i szacownym, i wielce trudnym, a zatem nie jest pospolitych umysłów pracą”. Zaś Gogol mawiał, że „tłumaczenie powinno przypominać szybę, całkowicie przezroczystą, tak aby czytelnik nie zauważał jej istnienia”. Porozmawiajmy więc dziś na temat rodzajów tłumaczeń pisemnych.
Jaki są rodzaje tłumaczeń? Które z nich pojawiają się najczęściej wśród zleceń klientów kierowanych do biur tłumaczeń lub tłumaczy pracujących jako freelancerzy? Już na wstępie zaznaczyliśmy, że przekład ma niejedno imię. Doświadczenie wielu ekspertów pokazuje, że możemy mieć tu do czynienia z różnymi branżami, dziedzinami, sektorami i tematami. Do tego każdy materiał źródłowy może mieć inny charakter. Tłumaczenia tekstów dotyczą też często odmiennego zakresu słownictwa, terminologii, żargonu branżowego. Poza tym proces tłumaczenia wymaga od specjalisty danego języka nie tylko biegłości na poziomie językowym, ale i dogłębnej znajomości danego tematu. A gdy weźmiemy pod uwagę takie tłumaczenia przysięgłe, to tutaj do wykonywania zawodu tłumacza niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego i złożenia ślubowania względem Ministra Sprawiedliwości, a także wpis na listę tłumaczy przysięgłych.
Jakie są więc najczęstsze rodzaje tłumaczeń? Poza tym, że najbardziej ogólny podział powie Ci, że mamy tłumaczenie zwykłe i tłumaczenie przysięgłe, tłumaczenia możemy podzielić ogólnie na:
Do tłumaczeń pisemnych i ustnych, które chcesz, aby były wykonane profesjonalnie – na najwyższym poziomie i po prostu na perfekt – potrzeba zawsze dobrego, rzetelnego i solidnego tłumacza ustnego lub tłumacza pisemnego. Choć wydaje się to oczywiste, czasem ktoś lekceważy wybór i podejmuje złą, nieodpowiednią czy katastrofalną w skutkach decyzję. Pamiętajmy: tłumaczenie wykonywane przez amatora lub niezbyt kompetentnego człowieka, to zawsze błędy, problemy i straty.
I jeszcze jedna sprawa. Choć różne rodzaje tłumaczeń dokumentów urzędowych czy przekład tekstu w języku chińskim lub angielskim wiążą się z czym innym, zawsze do tekstu w języku źródłowym, który potrzebujemy przetłumaczyć na docelowy język, zatrudnijmy odpowiedniego eksperta. Niezależnie od rodzaju przekładu, to naprawdę procentuje.
Czytaj również:
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje tłumaczeń pisemnych? Chcesz zgłębić temat? Masz ochotę dowiedzieć się wszystkiego, czego możesz, ponieważ lada moment czeka Cię realizacja projektu wymagającego udziału zawodowego tłumacza? Tak samo jak są różne rodzaje tłumaczeń ustnych, tam samo jest w przypadku tych pisemnych. Najbardziej ogólny podział dzieli je na przysięgłe i zwykłe. Jeśli uważniej się im przyjrzymy, mogą one dotyczyć wielu sfer naszego życia zawodowego, społecznego i prywatnego. Oto kilka z najbardziej popularnych rodzajów tłumaczeń pisemnych.
Tłumaczenia specjalistyczne? Co się pod nimi kryje? O co chodzi? Czasem tłumaczenie wymaga nie tylko świetnej znajomości obu języków, aby na poziomie językowym przekład mógł błyszczeć, ale tłumacz musi być dobrym ekspertem w danej branży, dziedzinie czy temacie. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy słyszysz, że ktoś wykonuje tłumaczenia specjalistyczne, prawdopodobnie masz do czynienia z treścią, która narzuca wymóg świetnej znajomości terminologii, swobodnego poruszania się po danej przestrzeni, konkretnej wiedzy i praktycznych umiejętności. Stąd do takiego przekładu pisemnego czy przekładu ustnego klienci zatrudniają specjalistów.
Weźmy za przykład medycynę. Tu nie mamy do czynienia z tłumaczeniem ogólnym. Tłumacz musi więc świetnie orientować się w temacie, nie tylko mieć pojęcie o żargonie medycznym, ale i swobodnie poruszać się w terminologii związanej z tym światem. Tu nie chodzi tylko o to, że tłumaczenie może być lepsze lub gorsze, tu w grę wchodzi czyjeś zdrowie, a nawet życie drugiego człowieka. Stąd tłumaczenia specjalistyczne zawsze wędrują do zaufanego eksperta, człowieka, który zna się na danej branży, jest doświadczony i wie, że bierze na siebie odpowiedzialność.
Skoro podejmujemy temat rodzajów tłumaczeń pisemnych, nie może tu zabraknąć kilku słów na temat tłumaczeń przysięgłych, czyli tych, które są wykonywane przez tłumacza przysięgłego. Tutaj nie ma mowy o tym, aby osoba bez uprawnień mogła przygotować przekład. Obecnie wszystkie aspekty wykonywania tego zawodu reguluje „Ustawa o zawodzie tłumacza przysięgłego” z dnia 25 listopada 2004 roku.
A jak szkolić warsztat tłumacza? Cyceron mawiał, że „doświadczenie jest najlepszym nauczycielem”. Walter Scott stwierdził: „najbardziej pożyteczne w życiu to własne doświadczenie”. Z kolei Platon powiedział „doświadczenie pozwala nam kierować własnym życiem wedle zasad sztuki, brak doświadczenia rzuca nas na igraszkę losu”. Rozmyślnie przytoczyliśmy tu kilka tych cytatów bardzo znanych i szanowanych postaci, aby uzmysłowić Ci, że najlepszą, najbardziej skuteczną i dającą największe owoce metodą szkolenia warsztatu tłumacz jest doświadczenie. Nie ma tu drogi na skróty. Pasja, wiedza i tytuły naukowe pomagają, ale jeśli ktoś, kto chce być tłumaczem nie usiądzie przy biurku i nie będzie przekładał, na mało się to zda. Jak mawia stare porzekadło: praktyka czyni mistrza.
Co poza tym?
Jest wiele rodzajów tłumaczeń pisemnych. Niezależnie od branży, dziedziny, sektora, tematu czy języka najważniejsza jest jakość. To pierwszy i najważniejszy czynnik, na który zawsze trzeba zwracać uwagę, jeśli przekład ma być wsparciem Twoich planów, sprzyjać Twojemu rozwojowi, dotarciu do celu czy spełnieniu marzeń. Wycena projektu tłumaczeniowego na pewno ma dla Ciebie znaczenie, ale nigdy nie spuść z oczy tego, co najważniejsze. Twój odbiorca, klient, czytelnik czy partner biznesowy na pewno doceni i zauważy jakość, ale nie wybaczy Ci nędznej jakości, błędów czy amatorstwa.
Zainteresować Cię może także:
Profesjonalne curriculum vitae to pierwszy krok w kierunku zdobycia wymarzonej pracy i jeden z
Każde tłumaczenie powinno być nieskazitelne i dobre. Jak mówił Nikołaj Gogol „tłumaczenie powinno przypominać
Dla wielu osób zawód tłumacza to spełnienie marzeń. Nie tylko zawodowych, ale także i
Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od poniedziałku do piątku od 7:00 do 19:00
Copyright © 2008-2024 SUPERTŁUMACZ®
Zastanawiasz się czy tłumaczymy teksty z Twojej branży lub na niszowy język? Skontaktuj się z nami! Pracujemy od poniedziałku do piątku od 07:00 do 19:00.