Wordfast – jedno z najbardziej popularnych narzędzi CAT

Zawodowi tłumacze wiedzą doskonale, że w dużej części tekstów, z jakimi pracują, powtarzają się pewne frazy, wyrażenia, czy nawet całe zdania. Dosłownie bądź z niewielkimi różnicami. W takich sytuacjach warto jest skorzystać ze zdobyczy techniki i używać programów wspomagających proces tłumaczenia. Potrafią one przykładowo „podpowiedzieć”, że podobne wyrażenie już wcześniej zostało przetłumaczone – można je więc wkleić po prostu ponownie. Aplikacje takie mają również zaawansowane opcje sprawdzania tekstu, możliwość korzystania ze słowników i glosariuszy, oraz wiele innych funkcji zwiększających efektywność tłumaczenia.

Czym są narzędzia CAT?

Choć znacznie ułatwiają pracę, automatyzując w pewnym sensie część procesu opracowywania dokumentów, nie należy ich absolutnie mylić z tak zwanymi „translatorami” – pretendującymi do miana „programów tłumaczących”, do których nadal im bardzo daleko. Narzędzia CAT nie wykonują pracy za nas, a jedynie ułatwiają pewne czynności, które bez nich należałoby zrobić ręcznie.

Ogólnie występują w dwóch postaciach:

 • nakładek na edytor tekstu Microsoft Word;
 • samodzielnych programów z wbudowanym własnym edytorem.

Pierwsze z nich są na pewno wygodniejsze dla osób przyzwyczajonych do pracy z Pakietem Office, drugie natomiast mają większe możliwości konfiguracji i dostosowania do indywidualnych potrzeb tłumacza. Wszystkie jednak mają za zadanie wspomagać proces przekładu.

Wordfast jest bardzo popularnym narzędziem tego typu

Współpracuje z Wordem, obsługuje jednak nie tylko pliki doc czy docx, ale wszystkie, z których korzystać można w tym edytorze. Jest również, co ważne, zgodny z Tradosem i ogólnie większością narzędzi CAT – jego uniwersalność nie tylko zwiększa komfort i ekonomię pracy, ale sprawia, że jest jednym z chętniej używanych programów. Posiada ponad 20.000 aktywnych użytkowników, a jego udział w rynku nie słabnie od wielu lat.

Przydatne funkcje i właściwości oprogramowania Wordfast to między innymi:

 • obsługa wszystkich języków używanych w Microsoft Word – łącznie z egzotycznymi i wschodnimi, czy też pisanymi od prawej do lewej strony;
 • możliwość korzystania ze wszystkich formatów plików obsługiwanych przez MS Word;
 • szereg wbudowanych funkcji kontroli jakości podczas procesu tłumaczeniowego;
 • opcja korzystania jednocześnie nawet z trzech glosariuszy;
 • rozpoznawanie terminów przybliżonych zawartych w glosariuszach;
 • korzystanie z zewnętrznych słowników;
 • współpraca z oprogramowaniem do tłumaczenia maszynowego;
 • wyszukiwanie kontekstowe lub na zasadzie konkordacji;
 • uwzględnianie przy kontroli jakości także interpunkcji i terminów nieprzetłumaczalnych.

Program w pełnej wersji korzysta z własnej pamięci o rozmiarze do 500.000 TU (jednostek tłumaczeniowych), zapisanej w formacie ANSI (czysty tekst) lub Unicode – a więc łatwym do odczytu, obsługi, przechowywania i współdzielenia.

W wersji darmowej Wordfast oferuje współpracę z pamięciami tłumaczeniowymi do 110KB lub 500 TU – wystarcza to do pracy z małymi i średnimi projektami. Co ważne, bezpłatnie poza ograniczeniem pamięci, dostępne są wszystkie funkcje i opcje, co jest wyjątkowe na rynku – zwykle wersje demo mają okrojone możliwości.

Możliwe jest współdzielenie pamięci tłumaczeniowej oraz glosariuszy, nawet do 20 stanowisk pracy. Wordfast obsługuje też makra MS Word, pozwalając tym samym na praktycznie nieograniczoną konfigurację i dostosowanie do potrzeb użytkowników. Działa pod każdym systemem, na którym można uruchomić Pakiet Office, co likwiduje problem kompatybilności oprogramowania.

Narzędzia CAT znacznie ułatwiają pracę tłumacza

Przydatność narzędzi CAT jest nie do przecenienia w codziennej praktyce. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tekstami powtarzalnymi – na przykład dokumentami tego samego typu czy przekładami w ramach podobnej tematyki. Ważne jest, aby wybrać takie oprogramowanie, które najlepiej można dostosować do własnych potrzeb – a Wordfast, ze swoją mnogością funkcji i konfiguracją z poziomu MS Word niewątpliwie jest jedną z lepszych opcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *