Tłumaczenia samochodowe Hiszpania

Krok1. Znajdź interesujący Cię samochód.
Bardzo często osoby wracające z Hiszpanii do Polski decydują się na zakup samochodu i sprowadzenie go do kraju. Zazwyczaj mają już wtedy wybrany samochód, który chcą kupić, a problematyczną pozostaje wyłącznie procedura rejestracji i wywozu samochodu.

Zdarza się też, że zachęceni atrakcyjnymi cenami samochodów w Hiszpanii Polacy, upatrują oszczędności w zakupie pojazdu właśnie w tym kraju. Wtedy koniecznym staje wycieczka do Hiszpanii i upolowanie ciekawego egzemplarza na miejscu.

Przed wyjazdem do Hiszpanii wiele osób poszukuje interesujących ofert sprzedaży w sieci. Jeśli wybrałeś właśnie tą drogę nabycia samochodu z Hiszpanii to atrakcyjne oferty możesz znaleźć na stronie http://www.auto-m.es/. Polecamy również skorzystanie ze strony z ogłoszeniami w języku polskim – http://www.autoscout24.pl/.

Krok 2. Kupno i rejestracja samochodu
Kupując auto w Hiszpanii zadbaj o dwujęzyczną umowę kupna-sprzedaży, sporządzając ją w języku hiszpańskim i polskim. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych problemów podczas rejestracji w Polsce.

Co otrzymam podczas zakupu samochodu?
• hiszpański dowód rejestracyjny – permiso de circulasion
• kartę techniczną zawierającą badanie techniczne i dane techniczne pojazdu, tzw. tarjeta – inspeccion tecnica de vehiculos
• dowód sprzedaży fakturę zakupu (w przypadku zakupu w autokomisie lub umowę kupna-sprzedaży).

UWAGA! Kupując samochód w Hiszpanii musisz pamiętać aby wziąć od sprzedającego kserokopię tzw. NIE (Numero de Identificacion de Extranjeros) poprzedniego właściciela. Bez tego dokumentu możesz mieć problem z wyrejestrowaniem samochodu.

Wizyta w Trafico
Aby wyrejestrować pojazd z Hiszpanii i otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny do czasu zarejestrowania auta w Polsce, musisz odwiedzić Zarząd Ruchu Drogowego Prowincji (Jefatura Provincial de Tráfico) –czyli, hiszpański odpowiednik naszego wydziału komunikacji.

W Trafico wypełniasz formularz o wyrejestrowanie samochodu – „baja por exportacion”. Wnosisz też opłatę w wysokości 7.80 euro. Kiedy otrzymasz stosowny dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu, musisz wykupić w trafico tymczasowe rejestracje – tzw. „placas verdes”. Tablice tymczasowe, zwane też turystycznymi” są ważne przez 60 dni a ich koszt to 18,60 euro. W tablicach wywozowych, numer rejestracyjny jest w nich poprzedzony literą T. Nie posiadają one eurobandu, natomiast z prawej strony na czerwonym pasku widnieje data ważności. Cała procedura wyrabiania stosownych dokumentów powinna Ci zająć maksymalnie 2 dni.

Konieczne jest też nabycie ubezpieczenia OC, które mieści się w kwocie zakupu tymczasowych tablic rejestracyjnych.

Godziny otwarcia urzędów w Hiszpanii
Urzędy są przeważnie w Hiszpanii są przeważnie otwarte do godziny 14.00. Dobrze wiedzieć, że większość placówek zamyka się na czas tzw. sjesty, w godzinach od 13.00 lub 14.00 do 15.00 lub 17.00. Następnie ponownie się otwierają i pracują zwykle do
godziny 19.00, 20.00.

Jak mogę odczytać ważność przeglądu technicznego?
Na odwrocie dokumentu „ficha técnica” znajdziesz pieczątkę ITV i datę ważności przeglądu.

Gdy podejmiesz decyzję o sprowadzeniu samochodu z Hiszpanii rozważ skorzystanie z transportu na lawecie lub autotransporterze. Dzięki temu możesz uniknąć ewentualnych utrudnień ze strony niemieckich policjantów, oraz zaoszczędzić czas i pieniądze.

Krok 3. Bezpieczny powrót do Polski
Zanim przekroczysz granicę Hiszpanii powinieneś dowiedzieć się kilku praktycznych informacji, dotyczących obowiązujących w kraju przepisów drogowych.
1. Przejazd autostradą jest prawie zawsze płatny, natomiast drogą ekspresową nie. Wysokość opłaty ustala się na podstawie odcinka pokonanej drogi i kategorii pojazdu. Często wpływa na nią także godzina przejazdu.
2. Hiszpańska policja bardzo rygorystycznie przeprowadza kontrole drogowe. Przypilnuj, więc aby samochód posiadał aktualny przegląd techniczny, a także odpowiednie hamulce, ogumienie, apteczkę, trójkąt ostrzegawczy i odblaskową kamizelkę.
3.Zadbaj o zapięcie pasów na wszystkich zajętych siedzeniach w samochodzie. Ich brak może Cię dużo kosztować.
Krok 4. Pomoc tłumacza przysięgłego
Po powrocie do Polski musisz skorzystać z usług tłumacza przysięgłego. Jego pomoc jest niezbędna, ponieważ dokumenty, które posiadasz są sporządzone w języku hiszpańskim i w świetle obowiązującego w Polsce prawa muszą zostać przetłumaczone.

Jeśli posiadasz dwujęzyczną umowę kupna-sprzedaży, sporządzoną także w języku polskim to nie wymaga ona uwierzytelnienia. Musisz jednak wiedzieć, że w niektórych urzędach mogą wymagać pieczęci i podpisu tłumacza przysięgłego, także na tym dokumencie.

Tłumaczenie wierzytelne charakteryzuje się odpowiednim numerem repertorium, a także opatrzeniem czytelnym odciskiem okrągłej pieczęci i podpisem tłumacza przysięgłego.

Krok 5. Przegląd techniczny
Kupując samochód we Hiszpanii możesz często usłyszeć od sprzedawcy, że samochód ma ważne badanie techniczne, co pozwoli Ci uniknąć tego badania w Polsce, a tym samym zaoszczędzić. Niestety nie zawsze taki pozytywny scenariusz może mieć miejsce. Istnieje ryzyko, że urzędnik w Polsce nie uzna przeglądu technicznego, jeśli termin zagranicznego badania będzie dłuższy niż przewidują polskie przepisy. W Hiszpanii obowiązkowy przegląd techniczny (Inspección Técnica de Vehículos) odbywa się co 2 lata w przypadku pojazdów, które nie osiągnęły wieku 10 lat. Samochody starsze niż 10 lat, muszą przechodzić przegląd co roku.

Może się, więc zdarzyć, że zakupiony przez Ciebie samochód będzie miał termin ważności hiszpańskiego przeglądu technicznego dłuższy niż rok. W takim będziesz musiał udać się do diagnosty.
Okazując hiszpański przegląd techniczny musisz też liczyć się tym, że samochód może zostać skierowany na stację diagnostyczną, w celu ustalenia niezbędnych do rejestracji danych, a których nie zawarto w oryginalnych włoskich dokumentach.

Podsumowując, nawet jeśli posiadasz aktualny hiszpański przegląd, to nie rezygnuj z wizyty w polskiej stacji diagnostycznej. Dzięki niej uzyskasz stosowne dokumenty i unikniesz niepotrzebnych problemów podczas rejestracji w wydziale komunikacji.
Po pomyślnie przebytym przeglądzie powinieneś otrzymać zaświadczenie o odbytym badaniu technicznym, oraz Dokument Identyfikacyjny Pojazdu.

Krok 6. Wizyta w Urzędzie Celnym
Kolejnym punktem na liście niezbędnych do rejestracji czynności jest złożenie wizyty w Urzędzie Celnym. Pamiętaj aby formalności w Urzędzie Celnym dopełnić w przeciągu pięciu dni od daty zakupu samochodu.

Na czym polegają formalności w Urzędzie Celnym?
W urzędzie musisz:
1. złożyć tzw. „Deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego”, oznaczoną symbolem AKC-U
2. wpłacić podatek akcyzowy na konto bankowe właściwej Izby Celnej.

Od czego uzależniona jest wysokość akcyzy?
Wiele osób mylnie sądzi, że wysokość akcyzy uzależniona jest np. od rocznika produkcji samochodu. W świetle obowiązującego prawa wysokość akcyzy określa się na podstawie pojemności silnika zakupionego pojazdu.

Jeśli, zatem Twój pojazd posiada silnik:
a) do 2000 cm3 akcyza wynosi 3.1% ceny pojazdu
b) powyżej 2000 cm3 akcyza wynosi aż 18.6% ceny pojazdu

Co muszę przedłożyć aby otrzymać dokument potwierdzający opłacenie akcyzy?
• wypełnioną deklarację AKC-U
• wniosek do Naczelnika urzędu celnego o wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego
• dowód dokonania opłaty skarbowej (zapłacisz za niego 17 zł).

Krok 7. Urząd Skarbowy
Niezbędne w procedurze rejestracji samochodu jest także otrzymanie stosownego zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. Udajesz się tam aby uzyskać zwolnienie z podatku VAT. Pamiętaj jednak by odwiedzić Urząd Skarbowy, gdy już będziesz mieć potwierdzenie zapłaty akcyzy.
Aby uzyskać zwolnienie z podatku musisz wypełnić wniosek VAT-24 i wpłacić na konto urzędu kwotę w wysokości 160 zł.

Nie zapomnij też dołączyć do wniosku VAT -24:
• Oryginały oraz kserokopie dokumentów pojazdu, razem z tłumaczeniami tłumacza przysięgłego
• Dowód wniesienia opłaty

Krok 8. Zapłać opłatę recyklingową
Opłaty w Urzędzie Skarbowym to niestety nie wszystkie wydatki, jakie Cię czekają. Przed wizytą w Wydziale Komunikacji musisz jeszcze dokonać tzw. opłaty recyklingowej. Opłatę tą, muszą uiścić wszystkie osoby, które sprowadzają do Polski pojazd z zagranicy. Została ona wprowadzona w Polsce w 2005 r, jako efekt nasilonego importu samochodów z zachodu.

Aby uzyskać stosowny dokument musisz wpłacić 500 zł, na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

UWAGA! Zlecając przelew nie zapomnij umieścić w tytule przelewu model i markę Twojego samochodu, a także opis „opłata recyklingowa”, oraz nr podwozia, nadwozia, nr VIN, czy ram pojazdu.

Oto dane na które należy zlecić przelew:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej: BGK III Oddział w Warszawie 65 1130 1062 0000 0109 9520 0014.

Teraz pozostaje już tylko ostatnie kluczowe dla rejestracji miejsce, jakim jest właściwy dla miejsca Twojego zamieszkania Wydział Komunikacji.

Krok 9. Rejestracja w Wydziale Komunikacji
Udając się do Wydziału Komunikacji musisz pamiętać o zabraniu wszystkich dokumentów, które udało Ci się zebrać do tej pory. Nie zapomnij także o wszystkich kopiach i tłumaczeniach. Zabierz też ze sobą wypełniony wniosek o rejestrację samochodu.

Wzór takiego wniosku znajdziecie tutaj:
https://www.um.warszawa.pl/sites/default/files/zswu_wnioski_linki/wniosek_o_rejestracje_pojazdu.pdf

W urzędzie zdajesz wszystkie dokumenty i zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu w Hiszpanii. W zamian urząd wydaje Ci tymczasowy dowód rejestracyjny, tablicę i naklejkę na szybę.

Teraz pozostaje już tylko udać się do ubezpieczyciela i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Ile zapłacę za rejestrację samochodu w Wydziale Komunikacji?
Za rejestrację samochodu zakupionego w innym kraju zapłacisz 256 zł.
W cenie rejestracji zawiera się koszt:
• Tablic rejestracyjnych – 80 zł
• Dowodu rejestracyjnego – 54 zł
• Wystawienia karty pojazdu – 75 zł
• Wystawienia pozwolenia czasowego – 13,5 zł
A także:
• Nalepka legalizacyjna – 12,5 zł
• Nalepka kontrolna – 18,5 zł
• Opłata ewidencyjna – 2 zł.

Dzięki prawidłowo przebytej procedurze rejestracyjnej możesz cieszyć się samochodem. Od teraz jesteś pełnoprawnym właścicielem i użytkownikiem pojazdu!